Pokus: Neviditeľný atrament

Pomôcky: Doska na krájanie, biely papier, nôž, malá miska, citrón, vatové tyčinky.

S deťmi sme sa rozprávali o rôznych príbehoch, rytieroch, pirátoch, o mapách k pokladom, ktoré chceme uchovať v tajnosti, ako napísať tajnú správu. A na to potrebujeme neviditeľný atrament…

Postup:

  1. Rozkrojila som citrón na polovicu a vytlačila z neho šťavu do malej misky.
  2. Deti ponorili vatovú tyčinku do citrónovej šťavy a kreslili svoju správu alebo tajnú mapu. Spočiatku sme videli čiary, ktoré deti kreslili, ale ako citrónová šťava schla na papieri, stáli sa neviditeľnými.
  3. S pomocou našej školníčky, sme dali papiere na plech a vložili do rúry (200°C).
  4. Po polhodine sa naše neviditeľné znaky začali objavovať. S pomocou pani školníčky sme vytiahli plechy z rúry a nechali vychladnúť.
  5. Naše mapy – papiere pôsobili krehko. Teplo z rúry vysušilo papier a tam, kde bol papier obzvlášť horúci, vznikli aj vypálené znaky navyše.

Čo sa teda udialo?

Papier prirodzene hnedne vekom – citrónová šťava a ohrev proces urýchlia. Je to vlastne papier, nie citrónová šťava, ktorý zhnedne. Vďaka vypáleným znakom vyzerá papier starodávne.

Papier je vyrobený zo zmesi nazývanej celulóza, ktorá je tvorená tisíckami menších čiastočiek (molekúl) glukózy (druh cukru). Kyselina citrónová v citrónovej šťave oslabuje väzby medzi čiastočkami cukru, čím sa niektoré uvoľnia. Keď sa papier zohreje na viac ako 170°C, uvoľnené čiastočky spolu reagujú. Tento chemický proces sa volá karamelizácia. Vytvoria sa nové čiastočky, ktoré majú hnedú farbu a spôsobia, že je atrament viditeľný.